Velika Ljubav !!!!
Zborovi još uvijek postoje u svim gradovima u Grčkoj. U nekim gradovima više puta godišnje , ali nažalost na Ipeiros u zapadnoj Grčkoj samo jedan put godišnje! Pretpostavljam da je ovaj nedostatak zborova uzrok da su veoma poznati i popularni u ovim krajevima. Naravno, i vrijeme pomaže , od Oktobra do početka Novebra , u jesen kad nije ni hladno , ni toplo i još nisu počele one naporne kišne i mokri dani. Na zborovima možeš da nađeš sve , od jeftine narokvice do skupih tepiha , robe , obuće i svega što poželiš.
Obavezno možeš da nađeš halvu farsalon. Farsala je grad u thesaliji koja je čak do danas poznata po halvi. To što je karakteristično je da halva nije obična kao što svi pravimo kod kuće pržeći gustin nego ima elastičan ,fin , karakterističan, različit ukus. Dakle ,šetajući na zborovima obavezno se kupuje i halva.
Nikada , niko od nas , ni moja mama , nijedna komšinica , apslolutno niko , nikada nije je pravio. Recept je bio nešto sasvim tajno, od onih koji prave stari majstori koje neću otkriti, tako da svi mi jedva smo čekali naše zborove da možemo kupiti ovaj simpatični slatkiš, i to naravno samo jedanput godišnje.
Tako je bilo do prošle godine , kada sam apsolutno slučajno naletjela na ovaj recept i htjela sam ekseprimentisati , napravila sam ga i tolalno iznenadno sam imala pravu halvu fasalon na mom tanjiru da mu zatvara oko lukavo. OOOOPS , šta je to ! Istovremeno svi bloggeri u Grčkoj naišli su na isti recept ali i svi naši poznati chefovi , pa od jednom kad je bio vaskršnji post internet i televizor je mirisao samo na halvu.
Jeste , ovaj simpatičan slatkiš je potpuno jednostavan i posan . Pravi se samo sa nišesta , voda i šećer .. i to je to. Ovi veliki majstori na kraju nisu bili toliko veliki.
Ako hoćemo da otkrijemo istoriju halve , moramo reći da nam je došao iz Turske. Turci su nas naučili njenim tajnama i kako se pravi. I mi smo je zavoleli i još uvijek je pravimo i ja sam sigurna da još dugo će služiti generacije i generacije…
Sastojci 8 supenih kašika šećera 1 šolja ulja (malo manje od jedne šolje) 2 šolje nišeste (jedno pakovanje od 200gr) 3 šolje šećera 4 šolje vode 100 gr badema |
U jednu šerpu stavljamo 8 kašika šećera da ga karamelizujemo.
Istovremeno u jednu posudu pomiješamo sve ostale sastojke. Bilo bi bolje da nišestu prosijemo , tako da smo sigurni da se neće zbruvniti.
Kada je karamela gotova sipamo smjesu u karamelu i promiješamo.
Posle nekoliko minuta smjesa počinje da se gusne (pogledajte sliku) Ne sekirajte se , tako treba da bude. Skidamo sa vatre i sipamo je u jednu malu tepsiju (20-23 cm). Obično odozgo se stavljaju pečeni bademi (vidite mala tajna 3 dole).
Pečemo na 180 C oko 10 ak minuta još i to je to.
mala tajna 1 : bitno je koliko ćete karamelizovati šećer. Čim dobije lijepu boju treba dodati smjesu. Ako budete nastavili još malo , šećer će dobiti tamnu boju. To nema uticaj na ukus , nego samo na izgled.
mala tajna 2 : ako vam je mrsko da prosijete nišestu , nema veze. Ako budete primjetili grudvice izvadite ih.
mala tajna 3 : kako pečemo bademe? totalno jednostavno : kuhamo ih oko 7 minuta pa onda vrlo lako ogulimo koru. Prebacimo u tepsiju (bez ičega) i pečemo na 180 stepeni oko 5-6 minuta dok fino ne porume.
mala tajna 4 : meni se sviđa kad je topla. takođe ne treba frižider.
mala tajna 5 : obično u tavernama časte posle ručak halvu i pretpostavljam da neki od vas ste je već probali. Ovaj recept nije ta halva kojom ste se častili u tavernama.
mala tajna 6 : recept sam našla ovde
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!!
Pretpostavljam da je nisesta gustin (kukuruzni skrob), inace slatkis veoma lepo izgleda a prepeceni bademi su tako fini za grickanje.:)
ΑπάντησηΔιαγραφήjeste. nišesta je kukuruzni skrob.skroman slatkis taman za post :)))
Διαγραφή