ŠLJIVE NISU SAMO ZA PEKMEZ I RAKIJU !!!
Šljive su jedno prelijepo voće koje barem mi u Grčkoj konzumiramo pretežno suvo, jer projzvodnja šljiva kod nas je daleko manja u odnosnu na ovdje. Dakle , sa šljivama sam se bolje upoznala kada sam došla ovde.
Moram navesti 2-3 tačke vezane za ovo voće. Prije svega moram priznati da ne vjerujem da postoji narod da cijeni šljive kao srpski narod . Nije pretjerano da kažem da ih obožavate kao u indiji krave :))) Jedini razlog zbog čega ih obožavate mislim da je šljivovica. Vazduh u Kotor vVrošu već miriše na rakiju.Svi koji je piju izgledaju baš veseli , mi ostali koji je ne pijemo hoćemo ili ne razveselimo se !
Naravno da je to muški posao, međutim šljive spajaju dva pola , jer žene prave od njih pekmez . Naravno ne prave bilo koji pekmez nego onaj koji se kuuuuuuuuuuuuuha od jutra do večeri i na kraju treba žena imati mišiće kao Rambo da bi ga mogla miješati. Kao što kaže moj muž to je pravi pekmez i sramota je što sam napravila par teglica sa jednim sastojkom (otkrit ću vam neki drugi put) i završila sam sa pekmezom za 10 minuta !!!
Danas za vas nemam ni pekmez , niti šljivocicu nego jednu divnu i brzu pitu sa šljivama koja se jede prijatno posle 5 ili 6 čašica rakija !!
Sastojci
1 jufka
200 gr griza
400 gr jogurta
250 gr šećera
4 jaja
150 ml ulja
2 vanillin šećera
1 prašak za pecivo
pola kilograma šljiva
malo ruma
malo cimeta
Šljive operemo , izvadimo košpu, ostavimo ih u cjediljku i zalijevamo rumom i cimetom.
U jednu posudu umutimo jaja sa šećerom i onda postepeno dodajemo sve ostale sastojke.
Listove (osim 3 lista koja ćemo staviti na dno tepsije) izmrivamo rukom krupno i dodajemo u smjesu. Promješamo dobro tako da svi listovi budu vlažni.
Onda u smjesu stavljamo šljive.
U jednu tepsiju rasporedimo 2-3 lista jufki i pouljimo ih.
Smejsu sipamo u tepsiju i uz pomoć kašike je rasporedimo. Pečemo na temperaturi od 180 C stepeni na prethodno zagrenoj rerni oko 45 minuta.
mala tajna 1: brza , laka , slatka pita bez tajne!
Prijatno !!!!!!!!!!!!!!!!!