4/12/15

Rogač - saurusa !!

 
KOLAČ FOR LOVE !!!
DSCN0880
Neću lagati. Nisam otvorena za nove sastojke. Nije mi lako da probam nove namirnice. Na neki način sumnjan u njih. Koji ukus imaju ?? Kako se koriste?? Kako se slažu sa ostalim sastojcima ??
Kad sam krenula da se bavim sa blogom , obećala sam sebi da ću probati nove namirnice. tako sam probala zob, koja je postala omiljena svima , đumpir , čiji je ljuti ukus mene  oduševio, diosmos (to je začin , ali ne znam tačan prevod , nana ili menta ), njoke koje  čim sam probala isti momenat sam ih bacila u smeće , ali eto sve je rizik i to može da se desi.
Prije par meseci sam naletila na jednu emisiju u kojoj su napravili kolač sa haroupaleuro  (rogač) . Hmmm… šta je to????  bila je prva reakcija pa onda  dovraga  , šta ovaj put reklamiraju  i tjeraju nas da stavljamo u usta ???Doduše ovu riječ nisam imala u vlastitim riječniku , kamoli da imam sastojak u kuhinjiskom ormaru !
Sa dosadom sam pratila emisiju , kolač je uspio kao i uvijek  , svi koji su ga probali nasmijali su se kao uvijek i ništa posebno.Zbog radoznalosti ukucala sam riječ da vidim sliku , o čemu se tačno radi. Ovo drvo ΄΄haroupi΄΄  nikada u životu nisam vidjela , ali to ne znači ništa jer sam ΄΄dijete grada ΄΄  i moje znanje o prirodi je propriličmo siromašno. Potom , sam potražila  prevod i našla sam da je u pitanju rogač, koji se može naći u bilo kojem supermarketu ovde, jer ja sam ga vidjela ali nisam znala šta je to.
Potražila sam i  neki recept ili kako se koristi i našla sam dosta članaka o njemu, ali samo jedan  blog je ugostio recept sa njim. Obadva jezika hvale  rogač jer obiluje kalcijem, kalijem , sadrzi vitemine E I B željezo, magnezij, fosfor, mangan i selen.  Djeluje analgetski, antiseptički i antibakterijski.Pomaže u jačanju imuniteta i sprječavanju alergija i mislim da ste već zhatili  da je rogač  superfood , koji se  očito slabo koristi u našoj savremenoj ishrani .
U  prošlosti,  za vrijeme drugog svjetskog rata rogač se koristio često umjesto kakaa i čokolade. Pretpostavljam da su i rogač , kao i zob bili  izbacili iz ishrane zbog loših uspomena .
U zadnje vrijeme  rogač je opet u modi i  trenutno ima jako prisustvo kod vegeterianaca ,koji ga često koriste u receptima . Ako su moje informacije tačne , prave i napitak sa njim pa ga piju.
Rogač nije skup (dala sam oko 1,50 marka za jedan paketić), tako da sam ga bez razmišlanja kupila , čisto da probam  . Kad sam  otvorila  pakovanje  očekivala sam neki lijep i prijatan miris , ali ja lično mislim da ima neugodan miris. U drugom pokušaju natjerala sam sina da pije mlijeko sa njim  umjesto nesquik, ali je rekao da ne valja i ja se slažem sa tim . Ni ja ne bih mogla da pijem tako nešto….
Razočarala sam se malo , mislila sam da  superfood rogač nije za nas, ali ipak nisam htjela da se predam tako lako. Nisam našla neki receptić da mi se sviđa   i prionula sam na posao. Pošto ovo zadnje vrijeme pravim barem jedan put sedmično kuglof, bila sam sigurna da rogač će naći adekvatno mjesto u  mom kuglofu. Da vas ne zamaramam više , možda još uvijek ne znam kako izgleda stablo rogača , ali ja i prah od rogača smo postali dobri prijatelji !
 
 
Sastojci
3 jaja
1 šolja jogurta
1 šolja mlijeka
1 šolja šećera
pola šolje ulja
pola šolje rogača
šaka oraha
pola kašičice karfičića
3 šolje brašna
1 prašak za pecivo
DSCN0842
Bjelance umutimo u čvrst snijeg.
DSCN0841
Umutimo jogurt , pola šolje mlijeka , ulje i šećer nekoliko minuta pa onda postepeno dodajemo žumance. Nastavljamo miksati
DSCN0852
Ostatak mlijeka pomiješamo sa  rogačem.
DSCN0848
U mokre sastojke dodajemo 3 šolje brašna sa praškom za pecivo i izmiksamo ih dobro . Potom dodajemo snijeg od belanaca postepeno i  polako . Pomiješamo da se sjedini.
DSCN0860
Podjelimo smjesu  u dva dijela. U 1/3  smjese dodajemo rogač i promiješamo . Takođe stavljamo orahe i aromatizujemo sa malo karfičića.
DSCN0866
Nauljimo kalup pa ako volimo da se mučimo sa kašikom sipamo jednu kašiku od bijele smjese pa jednu kašiku od crne , dok ne završimo sa smjesama. Ako vam je dosadan ovaj način i hoćete malo da ubrzate , možete npr. sipati pola bijele smjese dole pa odozgo crne pa onda ostatak bijele smjese . Pečemo na prethodno zagrejanoj rerni na 180 C , dok fino ne porumi.Trebaćete vam oko 45 minuta.
DSCN0875
 
DSCN0886
Gotovo ! Uživajte uz kafu , mlijeko ili čaj !
 
mala tajna 1 : rogač je kao sastoj sladak , tako da za ovaj kolač količina šećera je dovoljna. Kolač nije baš sladak ali za naš ukus je dobar. Ako ga konzumiraju djeca bilo bi bolje da ne povećavate količinu  šećera.
mala tajna 2 : obično koristim duguljasti kalup za takve kolače , ali možete koristiti i kalup za  kuglof ili čak i običnu tepsiju.
mala tajna 3 :ako vam je dosadno da mutite bjelance u čvrst snijeg možete postepeno dodati u smjesu cijela jaja. Ja lično mislim da čvrst snijeg daje mekoću kolaču . Takođe ovako ostane mekan za duže.
mala tajna 4 : totalno slučajno svaki put kad napravim ovaj kolač sin prati na laptopu Božić Dinosaurusa , pa zbog toga smo  nazvali kolač rogač - saurousa. Ne znam za vas ali svi mi več znamo dijaloge na pamet ..
 
                                         ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!

16/11/15

Pecivo sa tahinom


DA POŽELIMO DOBRODOSLICU POSTU !!!!
DSCN0691
Prije mnogo mnogo godina , kad sam kupila jednu malu teglicu sa tahinom u supermarketu , nisam uopšte očekivala da će mi biti omiljena namirnica tek sada,   jer tada mi se nije sviđao uopšte. Teglica je ostala naspuštena  u frižideru a nakon toga je bila bačena u smeće. Mada , bez obzira što nutricionisti reklamiraju njegovu nutricionu vrijednost i sadržaj proteina , da smo iskreni  jedna mala kašika nosi gomile kalorija i nije i najukusnija stvar na svetu.
Međutim kad sam napravila ovaj blog , nekako sam osetila dužnost da počnem  da probavam  namirnice i začine koje do sada nisam koristila i tako sam se sjetila i tahina. Malo moje sjećanje , malo jedan dokumentari film na televiziji , malo jedna baka koja je napravila pecivo sa tahinom u jednoj emisiji , svi oni su govorili mmm…, i eto me na ulici da ga potražim ..
Tražila sam …skoro dvije godine … a u Banjaluci nigdje ga nije bilo. Nestao je..  Gubeći skroz nadu prestala sam sa traženjem .  Vraćajući se iz Grčke , našla sam ga totalno slučajno u Bingu.  Sarajevska marka je i kad sam ga držila u ruci   prekrstila sam se .  Cijena je normalna , niti je skup niti jeftin . Posle mog neočekivanog uspjeha , moram priznati da sada ga ima  bilo gdje, u bilo kojem supermarketu.
Sa njim sam dosta puta napravila  ova peciva i svi smo bili oduševljeni, posebno moje malo nestašno dijete.  Prave se sa mahlepom , ali slobodno ako ga nemate preskočite ga ili stavite cimet. Nećete se pokajati , to je definitivno sigurno. Peciva  su zdrava, bez jaja  , bez maslaca, , bez margarina. Jedina masna namirnica je  tahin.
 
 Sastojci
1  šolja tahina
2 šolja šećera
1 s.k mahlepa
1 prašak za pecivo
1 šolja vode
oko 5 šolja brašna
susam
 
DSCN0678
U odgovarajuću posudu stavite tahin , šećer , mahlep i vodu, promiješate dobro da se stopi šećer . Možete  izmiksati mikserom ali nije potrebno .
DSCN0679
Potom dodajemo brašno sa praškom za pecivo.
DSCN0681
Miješamo dok ne napravimo srednje mekano tijesto. Ostavimo oko desetak minuta tijesto da odmori.
DSCN0684
Uzimamo jednu malu lopticu u količini oraha pa je oblikujemo kako nam se sviđa. Ja sam jednostavno izvukla oblike. Uvaljamo peciva tanjiru u susam.
DSCN0690
Rasporedimo ih  u tepsiju obloženu papirom za pečenje i pečemo na 180 C oko 20 minuta.
DSCN0702
DSCN0710
To je to ! Toliko brzo i totalno jednostavno !
 
mala tajna 1 : već ima dosta proizvoda sa tahinom, kao npr integralni tahin, tahin  sa medom ,  sa fruktozom ,  sa kakaom i sa narandžom. Sa kakaom i narandžom sam probala , i stvarno imaju fenomenalan ukus. Nažalost u našim supermarketima ovde u Banjaluci , može se naći ovaj običan ukus , ali zadovoljna sam jer barem proizvođači su napravili  prvi korak. Bolje da ga ima nego da ga nema uopšte.  Ako kliklinite ovde možete da se upoznate sa našim domaćim preduzećem,  koja godinama nudi kvalitetne proizvode sa tahinom na grčkoj tržnisti.
mala tajna 2 : kada oblikujem tijesto ,  izmokrim malo ruke , da mi je malo lakše . To će pomoći da se zalijepi i susam odozgo.
mala tajna 3 : kao što sam već rekla pecivo je zdravo i odgovarajuće za djecu , jer ne zadrži ni jaja , ni maslac , niti puno šećera.
mala tajna 4 : nisu slatki , ali se slažemo slatkost je dovoljnja. ako hoćete da su malo slađi , stavite pola šolje šećera još.
mala tajna 5 : jedan put sam ih pravila sa cimetom. nije baš ogromna razlika , ali ako imate mahlep ili ga možete naći, (kod nas ovde , opet to nema Ο Γελαστούλης είναι λυπημένος) još bolje. Stvarno ovaj začin daje poseban ukus.
 
original recept : ovde

8/11/15

Salata od paprika (slatko-kisela)


 
Malo drugačije!!!
DSCN0741
Moja veza sa kiselim salatama sazdana je u dubokoj ljubavi, najvjerovatnije jer je u mojoj kući bilo nemoguće da se prave. Nije da majka nije znala ili nije htjela da sazna , nego u mom rodnom mjestu zima je poprilično topla i blaga. Doživjeli smo snijeg  dva ili tri puta do sada i preživjeli smo skoro sa ugunaćima ili sa slomljenim nogama . Sjećam se da su tad sve bolnice bile pune  , jer se narod nije naviknuo hodati po snijegu. (problem koji još uvijek imam).
Jedini izvor takvih salata proizilazi  od strane moje bake koja živi u Makedoniji . Svaku bocu (domaćice stavljaju u plastične boce povrće da se ukiseli) koju bi ona poslala čuvala se eksluzivo za mene.  Kad sam došla ovde trljala sam ruke svaku zimu ,nadajući da ću praviti salate i turšiju u ogromnim količinama .
Na početku sam ih pravila kako mi je opisala jedna moja  tetka . Nije mi se svidjelo. Onda sam probala na svoju ruku , opet  mi se nije svidjelo. Potom sam tražila recept od mojih  učenika .  Super ali samo za  jedan put. Sledeći put upropastile su mi se sve paprike. Sa paprikama upropastili  su se i krastavci i zeleni paradajz.  Po razgovorima shvatila sam da su tada svi imali problem . Jedna žena mi je rekla da su paprike bile prskane , druga da nije bilo dovoljno hladno. Ko zna… Potom sam probala recepte koji sadrže dosta sirćeta . Blak …salata nije bila jestiva . Onda sam čula da je sterilizovanje ključna riječ . i to sam radila , . Malo voda ključa , malo me neko  nazove i ohlade se teglice….
Dakle  posle svih ovih pokušaja , stvarno sam ljubomorna kad vidim na netu recepte lijepih salata  da stoje u teglici i svi da tvrde da može stajati i deset godina …jer stvarno ja nikako da uspijem . ..
Moj poslednj pokušaj je bio prije mesec dana  kad sam vidjela ovaj recept , koji mi je zapao za oko jer nije kao obični recepti sa sirćetom i soli nego sadrži dosta šećera koji daje salati diskretan slatki ukus. Sumljajući u rezultat , napravila sam prvi put da probam . Hm  , sviđa  mi .. Onda  drugi put napravila sam  dvije teglice. Kad smo ih konzumirali  pravila sam i treći put dosta teglica koje sam sterilizovala i lijepo stoje do sada u špajzu .
 
Sastojci
pola kilograma paprika
1 s.k soli
pola šolje šećera
pola šolje sirćeta
crno od bibera
DSCN0663
Operemo paprike , očistimo ih od sijemenki  , odstranimo bijeli dio. Sječemo ih u tanke trake , stavljamo u posudu i posolimo .Rukom malo promiješamo
DSCN0666
Paprike ostavimo  ovako par sati da puste svoju tečnost pa potom dodajemo šećer, sirće i biber. Čekamo par sati (može i više).
DSCN0670
Onda  prebacimo paprike  u šerpu i kuhamo 7-10 minuta od momenta kada počinje da ključa voda. Ostavimo šerpu sa strane da se ohladi pa onda posložimo paprike u staklene teglice i zalijemo ih sa tekućinom. Sutradan može da se konzumira a čuva se u frižideru. Drugi izbor je da ih stavite u sterilizovane teglice i da ih konzumirate u toku zime.
DSCN0748
Uživajte !!!
mala tajna 1 : možete koristiti paprike u istoj boji ali interesantnije bi bilo da stavite različite paprike , žute , crvene . Tako sam radila i ja.
mala tajna 2 : u par teglica sam dodala i par kapi ulja. Ukusno je bilo . Jedan put nisam imala biber , ok isto je bilo.
mala tajna 3 :Iskreno da vam kažem htjela bih da dodam i par ljutih paprika , ali nisam pala  u iskušenju !
mala tajna 4 : ogromna prednost je to da se ova salata može jesti već sutradan !!
original recept : ovde
                  
ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ !!!!

25/10/15

Slatko od dunja

 
U BOJI SUNCA !!!!
 
DSCN0789
Iako se zovu zlatke jabuke u takmičenju među jabukama i dunjama rezultat je 1-0 za jabuke, koje se masovno  koriste u ishrani.
Međutim dunje su one koje su čak u antičkim vremenima iritirale maštu naroda. U starogrčkoj mitologiji dunja se povezuje sa Afroditom, boginjom ljubavi, kojoj je Paris dao zlatnu jabuku za koju se smatra da je upravo dunja.U starinskim običajima, dunju su djelili mlada i mladoženja kako bi im bračni život bio skladan i srećan.
Dunja je voće koje se veoma malo jede u svežem stanju, a mnogo više u prerađenom. Plodovi se obično jedu pečeni i kuvani. Veliki broj recepata koji u sebi zadrže jabuke mogu se prilagoditi dunjama.
Prije nekoliko dana dobila sam jednu vreću  dunja , oko 10 kilograma. Bila sam toliko sretna , jer mi je  bilo  žao da ih gledam da propadaju u baštama a ja ih moram kupiti , iako  nisu baš skupe.
Ja sam od njih već napravila 4 teglice slatkog.Recept  nije ništa teško ali najteži posao je da sječete dunje u komade , jer su stvarno tvrde. Da sam iskrena prvu dozu sam  isjekla u male komade ,pa drugi put ja sam ih izrendala na krupnu stranu. Nisam htjela opet da dobijem žulj na ruci. Naravno nisam od jednom pravila svih deset kilograma, nego postepeno.Još uvijek ih  imam u špajzu. Ipak dunje su dugotrajno  voće. Zaboravite ih u špajzu i kada ste u dobrom raspoloženju navratite da ih napravite.
 
Sastojci
1 kg dunja
800gr šećera
2 šolje vode
150 gr oraha (može i više)
 
DSCN0769
Ogulimo dunje  i nožom ih sječemo u komade  debljine oko pola centimetra(pogledajte i sliku).
DSCN0770
U jednu šerpu stavljamo dunje , šećer i 2 šolje vode  i skuhamo sve zajedno na jakoj vatri. Ja sam ih kuhala pola sata (pogledajte malu tajnu 1). Bilo je dovoljno.
 
DSCN0781
Kada je  slatko  gotovo skidamo ga sa vatre i dodajemo orahe.
 
DSCN0785
Pomiješamo i podijelimo u sterilizovane tegle i čuvamo na hladnom mjestu. Ako ga  planirate čuvati  u hladnjaku , kad se ohladi  , napunite posudu u kojoj ćete ga držati i stavljate u hladnjak. (pogledajte malu tajnu 6)
DSCN0798
Serviramo uz kafu !!
 
mala tajna 1  : vrijeme kuhanja zavisi od dosta faktora npr od veličine komada , od zrelosti voća. U toku kuhanja probajte slatko. Nemojte da ga prekuhate da bude kao pekmez . Ukusnije je kada je malo hrskavije
 
mala tajna 2 : dunje se stvarno teško  sjeku. Ako su neprskane čeka vas još težiji posao jer postoji mogućnost da imaju crva , dakle kad ih sječete treba da pazite.
mala tajna 3: ako budete izrendali dunje , da olakšate malo posao , onda trebaćete oko 10 ak minuta kuhanja. Slatko je lijepo i ovako posebno ako ga  mažete na hljeb.
mala tajna 4: preporučujem da ne pravite od jednom veliku količinu. Ali ako ne možete drugačije , bilo bi bolje da prskate dunje sa limunon , jer ako dugo stoje , potamne i izgubiće svoju divnu narandžastu boju u toku kuhanja.
mala tajna 5: često se koristi badem , umjesto oraha .
mala tajna 6: e sada , ovaj problem sa šećerom … Ova slatka iako su zdrava (čak su dozvoljena i na dijeti) , stranci ih ne vole, nekada i Grci (kao ja), jer stvarno imaju mnogo mnogo šećera. Skoro ide za svaki kg  voća , jedan kg šećera.   E sada šta radim ja. .Ja sam smanjila količine šećera , dakle sirup neće biti toliko gust i držim kolač ili u zamrzivaču  ili  u sterilizovanim  teglicama bez problema. Lakše mi je da ga držim u velikoj kanti u  hladnjaku  jer kad god hoću mogu da ga  izvadim , odledim , uzmim potrebnu količinu i da vratim sve ostalo nazad bez problema. Potom , ga držim u frižideru dok se ne potroši i ponovo iz početka.
mala  tajna 7: ova slatka su jeftina , u smislu da se prave od voća koje imamo. Dakle , u mojim krajevima slatko od zelenih oraha npr se ne pravi , jednostavno jer nije lako da ih  nađeš. Na Egini , npr se prave slatko od pistacija , i ovo slatko se ne pravi  na drugom mjestu (probala  sam i ostala sam bez teksta, izuzetno je dobro). Dakle , osnovni sastojak  postoji . Nutricionisti  preporučuju da se takva  slatka  konzumiraju u toku dijete (naravno bez pretjerivanja) jer imaju manje kalorija u poređenju sa ostalim kolačima. Jedna porcija dunja  zadrži samo 70 kalorija , isto kao da jedete samo jednu čokobananu.
mala tajna 8 : slatko od dunja je dobro da se jede  uz pavlaku. Dakle pravite vaš domaći voćni jogurt , dodavajući par kašika slatka u pavlaku.

18/10/15

Jedna i jedina melitzanosalata !

 
SALATA OD PATLIDŽANA , NAMAZ OD PATLIDŽANA ILI KAKO GOD VAMA ODGOVARA !!!
 
DSCN0734
Prije par godina , kao da  su se bili dogovorili , skoro svi moji prijatelji jedan posle drugoga izjavili su da su  postali vegetarianci i većina njih i do sada drže se tako. Svako je imao svoj razlog. Jedan je imao dobru i osjetljivu dušu i nije htjeo da kolje životinje zbog njega , drugi je bio ubijeđen  da je crveno meso štetno za organizam,  treći je išao na jogu i u tom krugu po izboru prate vegetarijansku ishranu.
Na početku mislila sam da su moji prijatelji poludili ali jedan brza istraga na internetu otkrila je  još ΄΄gore΄΄ slučajeve od njih. Npr jedan pravac vegetarijanstva izbacuje  i sve  mliječne proizvode , čak i med. , dakle sve što proizvode životinje. Postoji još jedna težnja ,koja iznenadno  nalazi dosta ljubitelja koji ne jedu ništa pečeno . To znači da se hrane samo sa sjemenkama i svježim voćem i povrćem.
Izbacenje vrste hrane iz ishrane nije neka savremena moda. U stvari sve religije preporučuju vjernicima da poste. Npr u pravoslavoj vjeri postoje dva velika post , prije Božića i prije Vaskrsa , ali  i u toku sedmicu , srijedom i petkom predviđeno je da se servira posna hrana. Isto i muslimani ne jedu uopšte svinjetinu ali i u toku ramazana ne smiju jesti prije zalaska sunca.
e sada gdje sam ja ..
Po mom mišljenju totalno izbacivanje neke vrste hrane iz svakodnevne ishrane, kada ne postoji zdrastveni razlog  ,je jedan vrsta savremenog mazohizma. Ipak ne sviđa  mi se ni drugi kraj , da bilo koja hrana bez mesa se ne smatra pravom.
Dakle , moj skromni stav po ovom pitanju je da je zlatna sredina najbolje rešesnje i lično ja  zlatnu sredinu sam našla u pravolsavnoj ishrani , gdje treba da se posti često.
Prije dvije godine  krenuli smo da  pratimo ovaj način izhrane i to je razlog zašto na blogu ima dosta posnih recepata.Takođe to je zarlog što sam otkrila stranicu sa Svete Gore       , gdje monasi pišu njihove recepte. Moram napomenuti da na Svetoj Gori monasi ne jedu uopšte meso i hrane se samo sa biljkama koje su sami ogajali i sa ribom koju im pruža Egejsko more. Njihov stav prema ishrani je da jedu koliko je potrebno da se izdržavaju i ništa više. Ne treba naravno da pišem da strogo poste kada treba.
Danasnji recept nam dolazi sa njihove  stranice , i ja samo malo sam ga ΄΄dirala΄΄. Probajte ovu fanstastičnu melitzanosalu, koja će vas oduševiti. Koliko ja znam , iako kod  nas je jako poznata (čak i u supemarketu u pakovanju možete je naći) ,  ovde se ne jede. Našla sam na netu neke recepte  na srpskom i evo moja varijanta.
 
Sastojci
5-6 velikih patlidžana
3-4 češlja bijelog luka
2 crvene paprike
5-6 listova peršuna
maslinovo ulje
so
sirće
DSCN0718
Οgulimo patlidžane , isječimo ih u komade i rasporedimo u tepsiju. Crvene paprike očistimo i takođe ih rasporedimo u tepsiju. Pečemo ih u rerni dok se ne ispeku.
DSCN0723
Kad su gotovi izvadimo ih iz rerne i sa viljuškom ih izgnječimo.
DSCN0727
Očistimo bijeli luk i sječemo ga u sitne komade , što sitnije možemo.
DSCN0729
Sitno isječemo peršun a dodajemo ga u smjesu.
DSCN0731
Dodajemo ulje , sirče i posolimo. Probamo i dodajemo nešto ako po našem ukusu fali.
DSCN0737
Serviramo i uživamo …
 
mala tajna 1 : u originalom receptu na stranici monaha , nema crvene paprike niti peršun. Dakle , monasi preporučuju još skromniju verziju…
mala tajna 2 : postoje recepte gdje u melitzanosalati pomiješaju  sir fetu ili kačkavalj. Ja više volim ovu posnu verziju.
mala tajna 3 : neki izmiksaju smjesu u blenderu. Ja više volim da osetim komade.
mala tajna 4 : ulje joj odgovara. Nemojte da ga štedite. Ipak to je jedini sastojak koji daje salati kalorije.
mala tajna 5 : ja obično ogulim patlidžane pa onda ih pečem. Ovako štedim vrijeme pečenja.
mala tajna 6 : idealno je da prepečete patlidžane na žaru . Onda će salata dobiti ukus dima , koji će je usavršiti.
 
                                 Καλή Κυριακή και καλή εβδομάδα που έρχεται!

14/10/15

Torta sa mousse od jogurta , kupine i oraha


Lagana ali kalorična….
DSCN0635

Sviđa mi se ideja da iskorištavamo sve što nam daje priroda, da ne propuštamo ništa da bude izgubljeno. Prije nekoliko dana šetali smo se sa sinom i primjetila sam da skoro svaka bašta u Kotor Varošu ima stablo dunja puno sa  finim , velikim , mirisnim dunjama , koje su propustili da padaju i iste propadaju. Počela sam da se pitam da ukoliko ih ne trebaju , što su ih uopšte posadili ili što ih ne daju nekome ko ih treba ili zna da nešto napravi od njih . Sa dunjama se pravi fino , mirisno slatko , čak i liker.
Stvarno mi je bilo  žao da  vidim  zemlju punu  opalih dunja a ja da hoću nešto da napravim od njih i da ih nemam…
Dakle , do sada nisam bila sretna sa dunjama ali nije se desilo isto i sa kupinama. I ove godine ih je bilo stvarno svukuda.Iako smo bili stvarno zauzeti sa bebom , uspjeli smo nabrati par kilograma. Napravila sam sok i  zamrznula sam jedan dio da ih imam u toku godine za kolače. Nisam imala dovoljnu količinu za pekmez , ali još uvijek imam par teglica od prošle godine.
Kupine su veoma bogata vitaminima, mineralima i vlaknima. Istovremeno su visoke antiksioditative i nutritivne vrijednosti  i ono što je bitno   siromašne su sa kalorijima .Ja sam od njih napravila jednu laganu tortu sa mousse od jogurta , ali torta , kao i svaki kolač nažalost je kalorična…...
Sastojci
za biskvit
1 pakovanje petit keksa
1 šolja zobenih pahulica
3 s.k mlijeka
120 gr margarina (sobna temperatura)
4 s.k šećera u prahu (po želji)
malo likera
šaka oraha

Fil
500 ml slatke pavlake
400 ml kisele pavlake
500 gr  kupina
par kašika šećera u prahu

Dekoracija
kupine , bijela čokolada , orasi , mrvljeni keks
 
DSCN0545
Izmrvimo keks i zobene pahuljice.
 
DSCN0546
Keks, margarin ,  mlijeko i liker  izmiješamo u kompaktnu masu.  Ako mislite da nije dovoljno slatko , dodajte i par kašika šećera u prahu.Potom dodajemo jednu šaku oraha.
DSCN0552
Izručimo smjesu u kalup za  torte , poravnamo malo i pečemo u rerni na 120 C oko 8 minuta. Dok se peče biskvit , pripremamo kupine, kuhamo ih na  laganoj vatri dok nestane tečnost. Ja ne odstranjujem sjenke ne smetaju mi. Probajte ih , ako hoćete da su malo slađe , dodajte malo šećera. kada se upije tečnost skidamo ih sa vatre i ostavimo sa strane da se ohlade.
DSCN0558
U odgovarajuću posudu umutimo jogurt , koji treba da bude hladan direktno iz frižidera. Isto postupamo i za slatkom pavlakom. Potom jogurt sipamo u posudu sa slatkom pavlakom i sve to pomiješamo.Opet probajte i popravite slast po želji. 
DSCN0561
Ohlađenu smjesu sa kupinama sipamo u mousse od jogurta. Ja sam odvojla jednu trećinu jer sam htjela dekorisati sa njom. Ako nećete dekorisati , slobodno sipajte cijelu smjesu.
 
DSCN0568
Rasporedimo fil.
 
 DSCN0581
Potom dekorišemo po želji . Ja sam dekorisala sa ostatak kupina , bijelom čokoladom ,  malo oraha i malo keksa. 
 
DSCN0628
Servirala sam i poželila sam mužu ΄΄Sretan ti rodjendan ΄΄ali nisam mu pjevala ΄΄Danas nam je divan dan…΄΄
 
mala tajna 1 : u takvim kolačima često se koristi želatin i ako stvarno ne razumijem zašto. mousse od jogurta niti curi, niti treba da se stegne. Smjesa od voća ako se kuha malo više na laganoj vatri upije tečnost i ne treba neko drugo srestvo . Za mene želatin u tom slučaju je jedan sastojak više, koji ne nudi ništa.
mala taja 2 : torta treba da se potrošiti u roku od 3 , najviše do 4 dana jer ima slatka pavlaka koja ne može stajati dugo vremena.
mala tajna 3 : ako ne volite zob , slobodno je izostavite . Onda prilagodite ostale sastojke.
mala tajna 4 : takođe možete izostaviti i pečenje u rerni. Meni se sviđa. nekako daje hrskaviji rezultat.
mala tajna 5 : takvi kolači baš mi se sviđaju , jer se prave brzo i bez mukeΓελαστούλης
 
                                                 ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!

29/9/15

Zobeni mafini sa jabukama i orasima.


Zdravi i ukusni !!!
DSCN0532
Dosta puta do sada  velikim slovima sam napisala da obožavam zob. Sviđa mi se njen ukus posebno u keksićima , sviđa mi se jer nije kalorična , obožavan to što kad se konzumira odmah se gubi osjećaj gladi. Svi je blagosiljaju jer je puna vitamina i minerala , djeluje na regulisanja holesterola i šećera u krvi , odličan je doručak i istovremeno kao žitarica može se upotrebljavati i na drugi način u svakodnevnoj ishrani.
Dakle zob  je trenutno u modi . ΄΄ Must ΄΄ je .
U našu ishranu se vratila nedavno  uglavnom kao doručak atletičara i onih koji su na dijeti. Nema mnogo godina od kada je počela da se upotrebljava u receptima. Pretpostavljam da je njeno konzumiranje u toku drugog svjetskog rata bio razlog što je bila izbačena iz ishrane. Narod je htjeo da zaboravi crne dane gladi , kad hljeb od zobi je bio jedini način da se dopuni stomak.
Ono što je takođe zanimljivo je da je narod skoro zaboravio i domaći naziv i više upotrebljava ovaj strani naziv ΄΄kuaker΄΄. Vromi (= βρώμη) , domaći naziv zobi na grčkom kao imenica povezuje se  sa glagolom vromizo ( =βρωμίζω , βρωμάω) koji označava smrdim , iako etimološki te dvije riječi nemaju veze.
Ja i zob ne brojimo mnogo godina od kada smo se upoznale i moram priznati da mi je bila ljubav od prvoga zalogaja . Od tada je kupujem u velikim količinama tako da je uvijek imam u ladici za svaki slučaj. Ovaj put sam htjela praviti kuglof, jer za mene kuglofi su kolači jeseni kada počinje da zahladjuje i da se smrkava rano  , znakovi da se zima približava opasno.
Nisam htjela da napravim nešto od običnih kuglofa što često serviram i da sam iskrena htjela sam nešto sa zobi i jabukama , jer jož uvijek imam dosta jabuka u špajizu.  Naravno moj prvi korak je bio da potražim internet  ali  nisam našla nešto da me oduševi.
Dakle , za ovaj recept djelovala sam kao chef koji je dužan da koristi njegovu maštu i iskustvo i da pravi i nudi nove recepte a ne kao domaćica koja uzima gotov recept i jednostavno ga napravi. 
Nisam koristila  kalup za kuglofe.  Vi možete birati i običnu tepsiju. Mafini su stvarno odlični , zdravi , bez mnogo šećera , ukusni i naravno u modi …
Sastojci

2 šolje zobenih pahuljica
1 šolja brašna
1 šolja jogurta
pola šolje ulja
2 velike jabuke
1 šolja smeđeg šećera
2 jaja
3 s.k meda
1 s.k cimeta
jedna šaka oraha
kašičica praška za pecivo

DSCN0510
Izmrvimo zobene pahuljice.
DSCN0515
U jednoj posudi mutimo jogurt , ulje , šećer i med nekoliko minuta , čisto da se stopi šećer.
DSCN0517
Potom postepeno dodajemo u smjesu jaja.Nastavljamo miksati.
DSCN0519
Ogulimo jabuke pa ih izrendamo.Iscjedimo ih dobro. Potom ih dodajemo u smjesu pa promiješamo kašikom. Dodajemo i cimet.
DSCN0520
Dodajemo orase. Po želji možete staviti i grožđe , ili umjesto oraha bademe ili lješnjake.
DSCN0522
Na kraju dodajemo brašno i kašičicu praška za pecivo. Promiješamo dobro.
DSCN0524
Smjesu sipamo u nauljeni kalup za mafine ili u kalup za kuglof ili u običnu tepsiju. Pečemo na 180 C na prethodno zagrejanoj rerni oko 25 minuta.
DSCN0538
Mafini su gotovi i možete da ih poslužite !!!!!

mala tajna 1 : Ako budete koristili kalup za mafine , treba da ih pečete oko 25 minuta. Ako budete koristili drugi kalup pripazite malo na vrijeme pečenja , jer zavisi od veličine kalupa. U  svakom slučaju  preporučujem da ubacite jednu čačkalicu u smjesu , da ste sigurni.
mala tajna 2 : ja sam koristila mikser da umutim mokre sastojke. Može i bez miksera , samo treba malo više truda da se stopi šećer.
mala tajna 3 : informativno riječ vromi (=βρώμη) nam dolazi od starogrčkog glagola vronto (=βροντώ) koji znači proizvodim buku , od buke koju proizvode ove žitarice u vazduhu.