24/10/13

Karfiol sa krompirom


karfiol sa krompirom 3 
Obično u našoj kuhinji karfiol ima ulogu salate. Κuha se oko pola sata (možda čak i malo manje ako vam se sviđa da jε malo tvrđi) i servira se sa uljem i malo sokα od limuna. Salata je ukusna i zdrava ali miris koji se širi po cijeloj kući  u toku kuhanja i nije baš prijatan! Karakterističan , ružan miris što ga ima karfiol je istovremeno i njegova mana i jedini razlog što izbjegavam da ga kuham.
Prije nekoliko mjeseci tražeći tradicionalne recepte na internetu naišla sam na jedan recept  karfiola koji se pravi  na Peloponezu. U mom kraju , gdje ljudi vole meso malo više nego što je to obično je totalno nepoznat. Našla sam dosta verzija tog recepta ali ja sam izabrala najjednostavniji od njih!
Od prvoga zalogaja jelo me oduševilo. Ukusno , brzo , trebate oko 10 ak minuta da ga pripremite i oko 40 minuta da ga kuhate . Korišćenjem lista od lovora uzima neprijatan miris karfiola tako da ne treba  da otvorite vrata i prozore!
Ajmo da ga pravimo !

Sastojci
1 karfiol
4 – 5 velikih krompira
i crveni luk
1 češalj bijelog luka
2 kašike soka od paradajza
ulje
4 lista od lovora
so,biber , malo paprike

karfiol sa krompirom 54
Isperemo karfiol i sječemo ga u komade. Isto radimo i sa krompirima.
LEA2~1
U jednoj šerpi dinstamo na ulju crveni ,bijeli luk i listove od lovora.
v7686
Dodajemo karfiol, krompir i sok od paradajza. Dinstamo povrće na ulju . Napunimo šerpu vodom tako da prekrije povrće, začinimo  i kuhamo jelo oko 40 minuta na laganoj vatri , dok ne upije cijelu tečnost .
v4
Serviramo !!!

mala tajna 1 : isječemo karfiol na velike komade tako da se ne raspadne u toku kuhanja.
mala tajna 2 : iz istog razloga ne mješamo jelo nego bolje bi bilo da pomijeramo šerpu.
mala tajna 3 :  kao što sam napisala našla sam 3, 4 verzije ovoga jela. Ova je najjednostavnija. U jednom receptu se dodaje malo cimeta a u drugom mrkva. Ja mislim da lovor ide uz jelo bolje od cimeta. Mrkva nije loša ideja ,ali bez posebnog razloga sviđa mi se ova skromna verzija. Vi možete kombinovati.
mala tajna 4 : jelo je odličan dokaz kako se transformiše karfiol u ukusno jelo.

                           ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!!


19/10/13

Zapečeni patlidžan sa sirom i šunkom


dare , dare patlidžane gospodare !!!

PATLIDŽANI SA SIROM I SUNKOM1 
Kada govorimo o patlidžanima na um mi padaju strogo dva jela: jedan je ‘’paputsakia ‘’ (tačan prevod na srpskom je cipele (!!!!),) gdje se patlidžani bez unutrašnjeg dijela napune sa sosom od paradajza i crveni luk.Drugi tanjir je poznat svima, musaka , ali ako domaćica nema vremena da prži patlidžane dan ranije , musaka je potopljena u maslinovom ulju!
Moje iskustvo sa paputsakia je baš ružno odnosno  često u studenskom domu mi jadni studenti smo  morali  na silu da ih jedemo!Čini mi se da je šef restorana   imao opsesiju  ovim tanjirom, koji inače nije toliko neukusan ali u tom slučaju on je pretjerivao sa crvenim lukom !!!
Isti šef je musaku  napravio malo bolje ali opet osjećaj  ulja na usnama nije ostavio prostora za bolje komentare !!
Zaključak je da nisam baš ljubitelj patlidžana ali pokušavam da jedem i ono što ne volim!!! Naš današnji recept je zaista dobar i može da služi i kao dodatni tanjir za nedeljni sto , ako hoćete da dobijate  pohvale!

Sastojci
4 velika  patlidžana
3-4 paprike (žute i crvene)
2 velika paradajza
1 čašalj bijelog luka
10 kriški sira gaude
10 kriški šunke
ulje
so,biber , paprika
PATLIDŽANI SA SIROM I SUNKOM657
PATLIDŽANI SA SIROM I SUNKOM8900
U jednu veliku tepsiju stavljamo papir za pečenje , rasporedimo isječene i oprane  patlidžane i paprike.  Posolimo ih ,pouljimo i pečemo na temperaturi od 200 C oko 40 minuta.
PATLIDŽANI SA SIROM I SUNKOM43526
PATLIDŽANI SA SIROM I SUNKOM'009
Čim su patlidžani  gotovi u jednu manju tepsiju rasporedimo  jedan red . Odozgo rasporedimo polovinu paprika,  5 kriška šunke i pet kriška sira.
PATLIDŽANI SA SIROM I SUNKOM9009
Još jedan red  patlidžana.
PATLIDŽANI SA SIROM I SUNKOM'000
Stavljamo ostatak paprika , šunke i ostatak sira. Tepsiju ostavimo sa strane.
PATLIDŽANI SA SIROM I SUNKOM6455
Pripremamo sos od paradajza. U jednoj maloj šerpi dinstamo na ulju bijeli luk a onda dodajemo izblendan paradajz. Začinimo i kuhamo oko 10at minuta.
PATLIDŽANI SA SIROM I SUNKOM6477373
Sa sosom prekrivamo naše jelo. Tepsija se vraća u rernu i trebate peći još  15 minuta .
PATLIDŽANI SA SIROM I SUNKOM6277748
Nisam stigla da slikam :(((((( !!!
mala tajna 1 : umjesto pečenja možete slobodno izabrati prženje. U tom slučaju bilo bi bolje da pržite patlidžane  dan ranije i da ih stavite da ispuste  ulje na kuhiniski papir. Takođe možete pržiti i paprike. Ja inače izbjegavam prženje …
mala tajna 2 : ako ih budete  pekli , velika kuhinjiska tepsija  ipadne… mala za tu  količinu patliđžana. Ne brinete se za to. Samo treba da ih zgurate  dobro
mala tajna 3 : ako vam je(kao i meni) dosadio svakodnevni izbor  jela , ovo jelo je pravi spas !
mala tajna 4 : kao što ste primjetili na slikama nisam koristila kriške sira i šunke…jer smo na dijeti  pa štedimo  kalorije !!!!

                                               ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!!!

13/10/13

Konstantinopoljski kolač Soluna


DANAS NAM JE DIVAN DAN , DIVAN DAN !!!

kolač sa grizom, prelivom i kremom 1

U stvari nije nama danas divan dan već je blog napunio jednu cijelu godinu i to u Srijedu, 10 og Oktobra !
Baš je brzo prošlo vrijeme od kada mi je palo na pamet da napravim ovaj blog sa grčkom kuhinjom. Nemajući nikakve veze sa računarima osim moje ljubavi prema njima ,  takođe nemajući apsolutno nikoga da mi malo pomogne kada sam počela da pravim prve korake , mogu da kažem da nije sve to bilo mačiji kašalj. Međutim , sada ,poslije jedne godine , mogu reći da sam otprilike shatila kako ide.
Za naš prvi rođendan nisam spremila neku lijepu tortu (nekako ovih dana šlag mi se ne jede), ali sam odlučila da ostanem još malo u Solunu i na hrani  koja je donijeta iz Male Azije posebno poslije prvog svijetskog rata.
Naš današnji kolač obuhvata sve što obuhvataju istočni kolači : preliv i ukusnu kremu, . Baš je poznat kolač u Solunu, jer u stvari je jedna vrsta ekmeka  a mi Grci volimo ekmek kadaifi (uskoro). Meni je privukla  pažnju njegova kora , jer u nju nećemo staviti ni jaja ni brašno.
Apsolutno vam preporučujem ovaj kolač.

Sastojci
2 1/2 šolje griza
1 1/2 šolje šećera
mlijeko koliko je potrebno tako da imamo jedno mekano tijesto
pola velike kašike praška za pecivo
1 vanilin šećer
1 kašičica sode bikarbone

Preliv
2 šolje vode
2 šolje šećera

Krema
500 ml mlijeka
1 puding od vanilije
1 velika kašika griza
100 gr šećera
50 gr margarina
2 vanilin šećera
2 jaja

cimet
kolač sa grizom, prelivom i kremom 6475

 U jednoj posudi pomiješamo griz , šećer i vanilin šećer.
kolač sa grizom, prelivom i kremom 74893
U drugoj posudi pomiješamo mlijeko , sodu i prašak za pecivo.
kolač sa grizom, prelivom i kremom 53632
Mlijeko sipamo u posudu sa grizom  i lagano miješamo  dok ne dobijemo tijesto koje se može lako širiti (trebate otprilike 1 1/2 šolje mlijeka).Tijesto rasporedimo u kalup ili u  okruglu tepsiju. Zagrijemo rernu na 180 C stepeni i pečemo koru oko pola sata. Kada je kora pečena , izvadimo je iz rerne i ostavimo da se ohladi.
kolač sa grizom, prelivom i kremom 65748
 Kada se kora ohladi pripremamo preliv, kuhajući vodu sa šećerom oko 8 minuta od momenta kada voda počne da ključa.
kolač sa grizom, prelivom i kremom 637383
Vruć preliv sipamo na hladnu koru.
Φωτογραφία0170
Posljednju pripremamo kremu. Prvo stavljamo mlijeko da se kuha na laganoj vatri.
kolač sa grizom, prelivom i kremom 876545
Umutimo bjelance u čvrst snijeg i u njega sipamo sve sastojke kreme osim margarina.
kolač sa grizom, prelivom i kremom 73635
Smjesu sa jajama sipamo u mlijeko i kuhamo još malo uz mješanje na laganoj vatri. Kada je krema  gotova skidamo je sa vatre i dodajemo u nju margarin .
 kolač sa grizom, prelivom i kremom 76544
Dodajemo kremu  na koru a odozgo stavljamo dosta cimeta.  Kolač se ostavlja u frižider da se ohladi. Bolji i ukusniji je sutradan!
kolač sa grizom, prelivom i kremom 758434

mala tajna 1: kora ima karakterističan sastav

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ !!!

9/10/13

KROASANI,KROASANI!!!


kroasani43
 Ko ne zna za ovaj divni slatkiš u obliku  polumjeseca? Kroasan je poznato pecivo u cijelom svijetu.        Po nazivu imam pogrešno mišljenje da nam recept dolazi iz Franzuske. Upravo i Francuzi su dobili recept iz austrijskih pekara, jer u stvari kroasan krije jednu zanimljivu priču koja stiže čak od Sulejmana Veličanstvenoga. 
Želeći da osvoji Beč napadao ga je ,ali njegovi tvrdi zidovi  su ga štitili. Nemajući drugog rešenja otomanska vojska je počela da kopa tunele ispod zemlje ,misleći da će tuneli omogućiti vojnicima  da uđu u grad. U tim vremenima austrijski pekari su držali pekare pored zidova i   čuli su čudne zvukove kopanja. Odmah je zvonilo zvono za uzbunu  i Beč je bio spašen.  Tada su pekari , da bi proslavili njihov uspjeh , i inspirisani od turske zastave,   pravili hljeb u obliku polumjeseca .Oblik hljeba se sviđao svima , tako da su kroasani brzo postali poznato i omiljeno pecivo.
Kako su Turci usvojili polumesec na njihovoj zastavi? Ovde igramo i mi Grci ulogu, jer ovaj znak je  u stvari grčkog porijekla.Filip , otac  Aleksandra Velikog  pokušao je  osvojiti   Vizantion (grad gdje se danas nalazi Konstantinupolis) .Međutim psi su ga čuli  i počeli su lajati. Stanovnici grada  čuli su pse i izašli su da vide šta se dogodilo. Bio je polumesec  i uspjeli su da vide filipove vojnike !Odmah su izašli da ih natjeraju štiteći  svoj grad. Poslije borbe ,  u čast Ekati , koja je bila boginja mjeseca su pravili kovani novac sa oblikom meseca.  Vijekovima poslije ovoga događaja, kada su Turci osvojili grad , našli su i kovani novac ,dopao  im se , i postavili su ga na njihovu zastavu!!

Sastojci
1 šolja mlijeka
100 ml maslinovog ulja
1 jaje
pola kilograma brašna
1 paketić kvasca
1 kašičica šećera
pola kašičice soli

kroasani6577
Razmutimo kvasac u toplo mlijeko.Potom umutimo sve sastojke tijesta zajedno dok ne pravimo jedno meko tijesto koje se ne lijepi za ruke. Najvjerovatnije će biti potrebno da dodate još malo brašna.
kroasani536647785
Tijesto ostavimo prekriveno peškirom da nadođe. Što duže ostavite tijesto to bolje biće.
kroasani87899
Na radni sto posipamo malo brašna i sječemo pola tijesta . Kalagijom razvijamo jednu jufku. Nožem je isječemo u trokutiće (ako hoćete praviti veće kroasane , pravit ćete manje truglove) na bazi trougla stavite jednu kašiku pekmeza , i urolate.
kroasani-0999
Rasporedimo kroasane na veliki pleh na koji smo stavili papir za pečenje. Pečemo na temperaturi od 180  C oko pola sata.
kroasani
kroasani8977
mala tajna 1 : sa ovim tijestom možete praviti slatke i slane kroasane.
mala tajna 2 : možete pripremiti veću količinu i da stavite kroasane u zamriživač . Prvo trebate staviti pojedinačno na tacnu pa onda kada se zalede u jednu vrećicu. Tako se kroasani neće zalijepiti jedan za drugi.
mala tajna 3 : ne treba da stavite mnogo fila , jer će biti teško da savijete krajeve i fil će pasti na pleh.
mala tajna 4: umjesto maslinovog ulja, možete staviti obično ulje. ali ..eto mi Grci ga obožavamo!!
mala tajna 4: ja sam napunila kroasane domaćim pekmezom od šljiva. Možete staviti bilo koji pekmez koji vam se sviđa ili čak i eurokrem.
mala tajna 5 : ne vjerujem da postoji kuća koja ostane bez pekmeza od šljiva , posebno ove godine kada su šljive rodile tooooooliko! evo načina da ga potrošite!

                                                         ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ!!!!!

5/10/13

Slana bugatsa sa sirom


Solunjani znaju zašto !!!!

slana bogatsa 54

Ako ste ikada bili u Solunu najvjerovatnije ste probali brzu hranu iz pekare i to nije ništa drugo nego bugatsa. (μπουγάτσα)
Bugatsa nam je došla u Makedoniju poslije poraza Grčke u Izmiru. Tada je veliki broj grčkog stanovništa ,koje je vjekovima  tu živjelo ,  nemajući drugog izbora  preselilo se u Grčku.Većina njih su se smjestili u Makedoniji, donoseći  osim običaja i svoju kuhinju. Bugatsa je bila poznat slatkiš u tom vremenu (riječ ima korijen iz turske riječi pogača. Čini mi se da i vi koristite riječ pogača kada pričate o hljebu). Od njih su Grci    naučili kako se ona  pravi   i bili su toliko oduševljeni , na taj način je opravdano prisustvo  bugatse i do danas. 
Koliko ja znam na prostoru Turske Grci su pravili samo slatku bugatsu . Međutim danas su kod nas takođe poznate dvije vrste i to slatka i slana bugatsa.  Slatka bugatsa (recept je ovde )  je u stvari mliječna krempita sa korom a   servira se sa šećerom u prahu i cimetom. Ta slatka pita je poznata svugdje u Grčkoj .  Slana bugatsa je nešto kao sirnica i  pravi se uglavnom na prostoru Soluna.
Generalno, cijela Makedonija  a posebno Solun izuzetno voli bugatsu . Omiljeni doručak njegovih građana je bugatsa slatka ili slana uz kakao mlijeko. Strogo se servira topla i isječena u male komade , veličine jednoga zalogaja.
Kada mi nedostaje Grčka , napravim neki specialitet  naše kuhinje. Ovaj put sam napravila slanu bugatsu, i ako se meni lično baš  ne sviđaju  pite sa gotovom korom. Uvijek pravim izuzetak kada je riječ o bugatsi. Njeni hrskavi listovi u kobinaciji sa kremom uvijek me privlače  i pomažu mi da poletim  do otadžbine!

Sastojci
1 kora za pitu
1 litar mlijeka
5 velikih kašika griza
1 velika kašika maslaca
5 jaja
400 gr sira fete
so, biber
ulje za zalijevanje kore
slana bogatsa 546
U jednoj šerpi na laganoj vatri zagrijemo mlijeko i skroz polako miješamo griz . Istovremeno stavljamo maslac. Kada krema počne  da ključa skidamo je sa vatre.
slana bogatsa 65748
Jaja dobro umutimo  i u njih sipamo malo  vruće kreme , mješajući brzo.Nakon toga  jaja dodajemo u vruću kremu.
slana bogatsa 6549930
Na kraju dodajemo sir, koji smo rukom izmrvili. Promiješamo . posolimo (ako je potrebno) i pobiberimo.
slana bogatsa 635244
U jednu veliku tepsiju stavljamo na dno papir za pečenje. na njega rasporedimo 5 listova  jufke , koje smo prethodno dobro nauljili. Listove rasporedimo na taj način da krajevi  pređu preko tepsije.
slana bogatsa 3245151
Sipamo kremu . Uzimamo jedan list , izmrivamo ga  krupno i stavimo u kremu.
Φωτογραφία0129 
Vratimo krajeve kore na kremu i prekrijemo pitu  listovima koji su nam ostali.Svaki pojedinačni list pouljimo. Poslednji list zalijevamo uljem i sa malo vode. Pečemo na temperaturi od 180 C na prethodno zagrejanoj rerni oko 40 minuta , dok ne porumeni  površina pite .
slana bogatsa 65
Serviramo..

mala tajna 1 : osim fete možete staviti i drugu vrstu tvrdog sira.
mala tajna 2: bugatsu jedemo toplu!
mala tajna 3: navika da se stavi jedan ili dva isječena lista u smjesu od jedne pite je zaista poznata u Grkoj a posebno u mom kraju (zapadna Grčka).To pomaže da upije višak  tečnosti koju ima pita. Stare domaćice nikada nisu bacale listove koji su im ostajali od razlitih pita , nego su ih čuvale u zamrzivaču za buduću upotrebu.

                                  ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!!!

2/10/13

Meza sa fetom



meza sa fetom
Naša ljubav prema mezama je poznata. Ne dolazi u obzir da serviramo piće bez njih. Čak imamo i posebne taverne (tsipuradika – uzeri) gdje mušterije mogu da nađu odličnu mezu i piće. Na taj način se meza preselila i u naše kuće. Uz jelo često serviramo i jedan mali tanjirić meze. tako … za promjenu. Feta je izvrsna kao meza. pečeni sir ili čak i prženi pretvara se u odličnu mezu,
Ova meza često se servira u tavernama i uvijek dobije najbolje komentare !


Sastojci
oko 100 gr sira fete
1 paradajz
1 paprika
nekoliko komadića čajne kobasice
oregano – ljuta paprika
meza sa fetom4
na papir za pečenje rasporedimo isječen paradajz i na njega sir fetu.
meza sa fetom5
Na fetu stavljamo čajnu kobaciju i iznad isječenu papriku. Ζačinimo sa oreganom i ljutom paprikom.
Pečemo na temperaturi od 220 stepeni oko 45 minuta
meza sa fetom2
mala tajna 1 : obično ja pripremam ovu odličnu mezu kada pečem meso ,tako da pored tepsije napravim malo prostora i stavljam i foliju sa sirom. U drugom slučaju možete da je pečete u jednoj maloj posudi
mala tajna 2 : i ako se jede baš prijatno , nemojte zaboraviti da je meza . dakle ne treba da pravite veliku količinu.

                                         Καλή Επιτυχία !!!!